Yüzme antrenmanlarında sırtüstü ayak vuruşu nasıl olmalı ?

Yüzme antrenmanlarında sırtüstü ayak vuruşu nasıl olmalı ?

Sırtüstü yüzmede ayak vuruşu yaparken illa tahta kullanılacak ya da eller arkada olacak diye bir kural yok. Mesela biz sırtüstü ayak vuruşunda; 

 

1- Eller bacak üstüne koyarak ideal vücut duruşu çalışması yaparız. İdeal bir vücut duruşu sırtüstü yüzmelerde önemli olduğu için; her seviyeden sporcular bunu çok kez tekrar ederler. 

 

2- Sırtüstü yüzmelerde vücudun ideal duruşu ise doğal olmalı ve yüzücü vücudunu suya uyumlu olarak rahat bir şekilde kullanmalıdır. 

 

3- Bazen sağa ve sola rotasyon yaparak sırtüstü ayağı kullanırız. 

 

4- Ya da eller havada alıştırması buna bir örnek olabilir. 

 

5- Ayak vuruşumuzun sağlıklı olması ve ayak vuruşuna su da yer kalması için kalçayı hafifçe aşağıya doğru almanız yeterli olacaktır. 

 

6- Sırtüstü ayak vuruşunun olmazsa olmazı dizleri suyun içinde tutmaktadır. 

 

7- Bütün yüzme tekniklerinde ayak bileğinin esnekliği çok önemlidir. Ayak bileğinize hareketlilik kazandırarak ayak vuruşlarınızı geliştirebilirsiniz!

 

8- Ayak vuruşlarını o antrenmanda hangi amaçlarla kullanacaksınız: seri bir ayak vuruşu için -kısa ayak vuruşlarını kullanabilirsiniz. 

 

9- Rahat yüzmeler mi yoksa aerobik yada anaerobik ayak vuruşları mı? 

 

10- Biz normal setlerde olduğu gibi ayak vuruşlarında dahi testler yaparız. 1000 yada 2000 mt lik bir uzun mesafe testi bize, buna göre ayak vuruş renklerinin hangi hızlarda olması gerektiğini açıklar. Yüzücü bu seti eğer sırtüstü ayak vuruşunda yaparsa, buna göre renk tempolarını tabloda onlara gösteririz. 

 

Sonuç olarak yukarıdaki maddeler Sırtüstü ayak vuruşu çalışmaları ve ideal bir vücut pozisyonu için sizlere küçükte olsa bir fikir verebilirse ne mutlu bana. 

 

Böylelikle dril yaparken sırtüstü ayak vuruşlarını eş zamanlı kullanarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca Yüzme tahtası vs gibi materyaller kullanılarak set geçişlerinde değişimler sağlanabilir.